PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCN10-64ACS-2.54DSA(72)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
DIN 41612
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating :
2A
Lead Free :
Lead Free
Material - Insulation :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows :
3
Series :
PCN10
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Name of Rows Loaded :
A,B
Reference Standard :
UL
Mount :
Through Hole
PCB Contact Row Spacing :
5.08 mm
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions Loaded :
64
Contact Finish :
Gold
DIN Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
96
Style :
C
Contact Resistance :
20mOhm
Total Number of Contacts :
64
Housing Color :
Grey
Insulator Color :
Gray
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - Rated :
300V
Plating Thickness :
8μin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Rated Current (Signal) :
2A