PCL2212V500B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCL2212V500B
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI RND 22MM LED 12V SCREW BLOCK
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
0.88 (22.30mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Millicandela Rating :
75mcd
Termination Style :
Screw Terminal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Size :
29.50mm Dia
Type :
LED
Wavelength - Peak :
516nm
Viewing Angle :
110°
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lens Transparency :
Diffused
Ratings :
AC/DC
Lens Style :
Round with Flat Top
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP65
Lamp Color :
Green
Forward Current :
50mA
Luminous Intensity :
75 mcd
Operating Supply Voltage :
12V
Series :
PCL22
Datasheets
PCL2212V500B
Visual Communications Company, LLC PCL2212V500B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING