PCI60-3R3M-RC
Mfr.Part #
PCI60-3R3M-RC
Description
3.3uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
3
In Stock :
3
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Current Rating (Amps) :
6.2 A
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Current - Saturation (Isat) :
14A
Inductance :
3.3 µH
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.11mm)
Series :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
16mOhm Max
Size / Dimension :
0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
Type :
Wirewound
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Datasheets
PCI60-3R3M-RC
Allied Components International PCI60-3R3M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD