PCI20-471M-RC
Mfr.Part #
PCI20-471M-RC
Description
470uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
30
In Stock :
30
Shielding :
Unshielded
Inductance :
470 µH
Current Rating (Amps) :
150 mA
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Series :
PCI20
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
5.06Ohm Max
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Current - Saturation (Isat) :
160mA
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
4MHz
Datasheets
PCI20-471M-RC
Allied Components International PCI20-471M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD