PCHC25-1R2M-RC
Mfr.Part #
PCHC25-1R2M-RC
Description
1.2UH 20% PWR CHIP HIGH CURRENT
Stock
50
In Stock :
50
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
5.3A
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Inductance :
1.2 µH
Current Rating (Amps) :
4.4 A
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Datasheets
PCHC25-1R2M-RC
Allied Components International PCHC25-1R2M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD