PCFV48-1R5M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCFV48-1R5M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.5uH +/-20% SMD Power Chip Ind.
Stock
820
In Stock :
820
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Frequency - Self Resonant :
Material - Core :
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
3.15A
Series :
Ratings :
Type :
Supplier Device Package :
1616
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
2.88 A
DC Resistance (DCR) :
37mOhm
Q @ Freq :
Datasheets
PCFV48-1R5M-RC
Allied Components International PCFV48-1R5M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD