PCF1JT10R0
Mfr.Part #
PCF1JT10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
CF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Resistance :
10Ohms
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.177Diax0.433L 4.50mmx11.00mm
Composition :
Carbon Film
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Datasheets
PCF1JT10R0
Stackpole Electronics, Inc. PCF1JT10R0
Through Hole 10Ohms, 1W, Carbon Film,