PCF0805R-16K2BT1
Mfr.Part #
PCF0805R-16K2BT1
Description
RES SMD 16.2KOHM 0.1% 1/10W 0805
Stock
7
In Stock :
7
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Height :
650μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Military Standard :
Not
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION
Power Rating :
100mW
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
2012
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
16.2kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Depth :
1.25mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
PCF0805R-16K2BT1
TT Electronics PCF0805R-16K2BT1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PCF - Precision Series, Metal Film, 16.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD