PCF0805-12-30K1BT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF0805-12-30K1BT1
Manufacturer
TT Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0805
Stock
54
In Stock :
54
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Series :
PCF - Precision
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Resistance :
30.1kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0805
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
2015
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION
Height :
660.4μm
Working Voltage :
100V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper
TT Electronics PCF0805-12-30K1BT1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PCF - Precision Series, Metal Film, 30.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD