PCA.2S.308.CLLL72
Mfr.Part #
PCA.2S.308.CLLL72
Description
CONN CIRC RCPT 8P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
9A
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Number of Positions :
8
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
308
Datasheets
PCA.2S.308.CLLL72
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.308.CLLL72 Overview
PCA.2S.308.CLLL72 Features
2S series
PCA.2S.308.CLLL72 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.308.CLLL72 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER