PCA.2S.306.CLLC42Z
Mfr.Part #
PCA.2S.306.CLLC42Z
Description
CONN CIRC RCPT 6P GOLD SLDR CUP
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
306
Number of Positions :
6
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
12A
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.306.CLLC42Z Overview
PCA.2S.306.CLLC42Z Features
2S series
PCA.2S.306.CLLC42Z Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.306.CLLC42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER