PCA.2S.305.CLLC62Z
Mfr.Part #
PCA.2S.305.CLLC62Z
Description
CONN CIRC RCPT 5P GOLD SLDR CUP
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
13A
Number of Positions :
5
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
305
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Brass, Chrome
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.2S.305.CLLC62Z Overview
PCA.2S.305.CLLC62Z Features
2S series
PCA.2S.305.CLLC62Z Applications
There are a lot of LEMO
PCA.2S.305.CLLC62Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER