PCA.0S.304.CLLC42Z
Mfr.Part #
PCA.0S.304.CLLC42Z
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
7A
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Max) :
24 AWG
Voltage - Rated AC :
1.06kV
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Gold
Wire Gauge (Min) :
26 AWG
0S
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Brass, Bronze
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.0S.304.CLLC42Z Overview
PCA.0S.304.CLLC42Z Features
0S series
PCA.0S.304.CLLC42Z Applications
There are a lot of LEMO
PCA.0S.304.CLLC42Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER