PCA.0S.304.CLLC37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.0S.304.CLLC37
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Brass, Bronze
Current Rating :
7A
Fastening Type :
Push-Pull
Orientation :
Keyed
Number of Contacts :
1
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.126 ~ 0.146 (3.20mm ~ 3.70mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Cable, Free Hanging
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
304
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
0S
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
4
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
PCA.0S.304.CLLC37
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.0S.304.CLLC37 Overview
PCA.0S.304.CLLC37 Features
0S series
PCA.0S.304.CLLC37 Applications
There are a lot of LEMO
PCA.0S.304.CLLC37 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER