PCA.0S.302.CLLC42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCA.0S.302.CLLC42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Keyed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass, Bronze
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
2
Series :
0S
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
10A
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
302
Color :
Silver
Receptacle, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
PCA.0S.302.CLLC42Z Overview
PCA.0S.302.CLLC42Z Features
0S series
PCA.0S.302.CLLC42Z Applications
There are a lot of LEMO
PCA.0S.302.CLLC42Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER