PC06SE-12-10SLC
Mfr.Part #
PC06SE-12-10SLC
Description
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Neoprene
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
10
Clear Chromate over Bright Cadmium
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
PC06SE-12-10SLC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Clear Chromate over Bright Cadmium 10 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 Series I, PC
PC06SE-12-10SLC Overview
PC06SE-12-10SLC Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-12-10SLC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-12-10SLC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT