PC0503-102M-RC
Mfr.Part #
PC0503-102M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Description
1000uH +/- 20% Power Chip Ind.
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
Material - Core :
Frequency - Self Resonant :
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.130" (3.30mm)
Ratings :
Features :
Tolerance :
±20%
Inductance :
1 mH
Size / Dimension :
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Q @ Freq :
DC Resistance (DCR) :
8Ohm Max
Series :
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
130 mA
Datasheets
PC0503-102M-RC
Allied Components International PC0503-102M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD