PC-12-70B54
Mfr.Part #
PC-12-70B54
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Termination Style :
PC Pin
ECCN Code :
EAR99
Power - Max :
1VA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Physical Dimension :
L25.4XB34.92XH21.08 (mm)
Power Rating :
1W
Center Tap :
No
Length :
25.4mm
Max Output Current :
70mA
Type :
Laminated Core
Current - Output (Max) :
Parallel 140mA, Series 70mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage 1 :
6.3V
Voltage - Primary :
115V
Primary Winding(s) :
Single
Height Seated (Max) :
21.08mm
Secondary Winding(s) :
Dual
Output Voltage 2 :
6.3V
Approval Agency :
UL; CSA
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
PARALLEL CONNECTED
Height :
830μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
PC Pin
Product Status :
Active
VA Rating :
1 VA
Weight :
0.157lb 71.21g
RoHS :
Compliant
Published :
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 6.3V Series 12.6V
Size / Dimension :
25.40mm Lx34.93mm W
Mount :
Through Hole
Isolation Voltage :
1.5 kV
Package :
Bulk
Series :
PC Plug-In
Width :
34.92mm
Mounting Type :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Height - Seated (Max) :
21.08mm
Datasheets
PC-12-70B54
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V