PBC34SGBN
Mfr.Part #
PBC34SGBN
Description
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
34
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Length :
86.4mm
Height :
3.56mm
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Datasheets
PBC34SGBN
Sullins Connector Solutions PBC34SGBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 34-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height