PBC11SGBN
Mfr.Part #
PBC11SGBN
Description
CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Width :
2.54mm
Published :
Height :
3.56mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
27.9mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Datasheets
PBC11SGBN
Sullins Connector Solutions PBC11SGBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 11-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height