PAJ.M0.6GL.LC39J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAJ.M0.6GL.LC39J
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 6P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
6
Color :
Gray, Yellow
Series :
1P
Current Rating :
6A
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
M06
Ratings :
IP50
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Orientation :
J
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.106 ~ 0.154 (2.70mm ~ 3.90mm)
Applications :
Medical
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Datasheets
PAJ.M0.6GL.LC39J
Plug, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Bulk J Push-Pull, Detent Lock
PAJ.M0.6GL.LC39J Overview
PAJ.M0.6GL.LC39J Features
1P series
PAJ.M0.6GL.LC39J Applications
There are a lot of LEMO
PAJ.M0.6GL.LC39J Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER