PAH.M1.4GL.LC52N
Mfr.Part #
PAH.M1.4GL.LC52N
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
2P
Number of Positions :
14
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
M14
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
2A
Cable Opening :
0.157 ~ 0.205 (4.00mm ~ 5.20mm)
Mount :
Free Hanging
Color :
Black, Gray
Ratings :
IP50
Orientation :
H
Datasheets
PAH.M1.4GL.LC52N
Plug, Female Sockets Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Bulk H Push-Pull, Detent Lock
PAH.M1.4GL.LC52N Overview
PAH.M1.4GL.LC52N Features
2P series
PAH.M1.4GL.LC52N Applications
There are a lot of LEMO
PAH.M1.4GL.LC52N Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER