PAC.M0.8GL.AC65G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PAC.M0.8GL.AC65G
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Feature :
Backshell
Number of Positions :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Series :
1P
Current Rating :
5A
Shielding :
Unshielded
Applications :
Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment and Measurement
Shell Size - Insert :
M08
Termination :
Solder Cup
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.209 ~ 0.256 (5.30mm ~ 6.50mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Polysulfone (PSU)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Polysulfone (PSU)
Color :
Gray
Datasheets
PAC.M0.8GL.AC65G
Plug, Male Pins Polysulfone (PSU) Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Bulk C Push-Pull, Detent Lock
PAC.M0.8GL.AC65G Overview
PAC.M0.8GL.AC65G Features
1P series
PAC.M0.8GL.AC65G Applications
There are a lot of LEMO
PAC.M0.8GL.AC65G Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER