PA5007.102NLT
Mfr.Part #
PA5007.102NLT
Description
FIXED IND 1UH 21.8A 5 MOHM SMD
Stock
25
In Stock :
25
Length :
8.05 mm
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Test Frequency :
0.1MHz
Product Length (mm) :
8.05(mm)
Saturation Current :
28 A
Rated Current-Max :
21.8A
Termination :
Standard
Technology :
Wirewound
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
7.8 mm
RoHS Compliant
Military Standard :
Not Required
Product Depth (mm) :
7.8(mm)
Inductance :
1μH
Self Resonant Frequency :
Number of Terminals :
2
Failure Rate :
Not Required
RoHS :
Details
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
PA5007.XXXNLT
Size / Dimension :
0.307Lx0.299W 7.80mmx7.60mm
Power Inductors - SMD
Tolerance (+ or -) :
20%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Current Rating (Amps) :
21.8A
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Core Material :
Composite
Application :
COMMERCIAL
Surface Mount :
yes
PCB Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Product Height (mm) :
3.1(mm)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current - Saturation :
30A
Tolerance :
±20%
Current Rating :
21.8A
Active
DC Current :
21800(mA)
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Number of Functions :
1
Rad Hardened :
No
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Diameter :
DC Resistance :
0.005(ohm)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Height :
3.1 mm
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
30A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
PA5007.102NLT
Pulse Electronics PA5007.102NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD