PA5005.472NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA5005.472NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 18.4MOHM SM
Stock
741
In Stock :
741
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Technology :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
18.4mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
4.7μH
Failure Rate :
Not Required
Product Height (mm) :
5(mm)
Tolerance :
±20%
Military Standard :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Length (mm) :
6.8(mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Termination :
Standard
Current Rating (Amps) :
8.5A
Product Depth (mm) :
6.6(mm)
Length :
6.8 mm
Test Frequency :
0.1(MHz)
Product Status :
Active
Package / Case :
Nonstandard
Height :
5 mm
Pulse
Current Rating :
8.5A
Size / Dimension :
0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm
RoHS :
Details
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Product Type :
Fixed Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Power Inductors - SMD
Tolerance (+ or -) :
20%
Core Material :
Composite
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminals :
2
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Application :
COMMERCIAL
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Diameter :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Saturation Current :
8 A
DC Current :
8500(mA)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Current - Saturation :
10.5A
Rad Hardened :
No
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
6.6 mm
Current - Saturation (Isat) :
10.5A
Features :
DC Resistance :
0.0184(ohm)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
PA5005.XXXNLT
Termination Style :
SMD/SMT
Core Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Power Inductors
Self Resonant Frequency :
Datasheets
PA5005.472NLT
Pulse Electronics PA5005.472NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD