PA4547.562NLT
Mfr.Part #
PA4547.562NLT
Description
FIXED IND 5.6UH 1.7A 318MOHM SMD
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not Required
Product Height (mm) :
1.5(mm)
SMD/SMT
Product Depth (mm) :
3.4(mm)
Ratings :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Width :
3.4 mm
Technology :
Wirewound
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance (+ or -) :
20%
Power Inductors
DC Resistance :
0.318(ohm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Molded
Test Frequency :
0.1(MHz)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
PA4547.XXXNLT
Rad Hardened :
No
Frequency - Self Resonant :
Core Type :
Molded
Operating Temp Range :
-55C to 125C
DC Current :
1700(mA)
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.138Lx0.126W 3.50mmx3.20mm
Current - Saturation (Isat) :
2.3A
Brand :
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Diameter :
Length :
3.8 mm
Material - Core :
Termination :
Standard
Tape and Reel (TR)
Self Resonant Frequency :
DC Resistance (DCR) :
318mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.5 mm
Current - Saturation :
2.3A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Application :
High Current
Inductance :
5.6μH
Current Rating (Amps) :
1.7A
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
3.8(mm)
Failure Rate :
Not Required
Saturation Current :
2.3 A
Datasheets
PA4547.562NLT
Pulse Electronics PA4547.562NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD