PA4547.472NLT
Mfr.Part #
PA4547.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.9A 264MOHM SMD
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
DC Current :
1900(mA)
Test Frequency :
0.1(MHz)
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Tolerance :
±20%
Brand :
Diameter :
Failure Rate :
Not Required
Product Type :
Fixed Inductors
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Current Rating (Amps) :
1.9A
Width :
3.4 mm
Rad Hardened :
No
Inductance :
4.7μH
Power Inductors
Product Length (mm) :
3.8(mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
PA4547.XXXNLT
Pulse
Number of Terminals :
2
Features :
Height :
1.5 mm
Package / Case :
Nonstandard
Length :
3.8 mm
Product Depth (mm) :
3.4(mm)
Current - Saturation :
2.8A
DC Resistance (DCR) :
264mOhm Max
Active
Product Height (mm) :
1.5(mm)
Current - Saturation (Isat) :
2.8A
Type :
Molded
Application :
High Current
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance (+ or -) :
20%
DC Resistance :
0.264(ohm)
Size / Dimension :
0.138Lx0.126W 3.50mmx3.20mm
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Technology :
Wirewound
Termination :
Standard
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Type :
Molded
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Saturation Current :
2.8 A
Military Standard :
Not Required
Datasheets
PA4547.472NLT
Pulse Electronics PA4547.472NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD