PA4340.682ANLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA4340.682ANLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 4.3A 66 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
5.2 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Inductance :
6.8μH
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Product Type :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Core Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
4.3A
DC Resistance (DCR) :
66mOhm Max
Application :
RF
Factory Lead Time :
9 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Test Frequency :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
3.5A
Product :
Power Inductors
Current - Saturation :
3.5A
Series :
PA4340.XXXANLT
Brand :
Size / Dimension :
0.224Lx0.205W 5.70mmx5.20mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
5.2 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Saturation Current :
3.5 A
Pulse
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Length :
5.7 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Type :
Molded
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Datasheets
PA4340.682ANLT
Pulse Electronics PA4340.682ANLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD