PA4340.562NLT
Mfr.Part #
PA4340.562NLT
Description
FIXED IND 5.6UH 4.25A 63MOHM SMD
DC Current :
4250(mA)
DC Resistance :
0.063(ohm)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Length :
6 mm
Series :
PA4340.XXXNLT
Inductance Tolerance :
± 20%
Saturation Current :
4.5 A
Inductance :
5.6μH
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Q @ Freq :
RMS Current (Irms) :
4.25 A
HTS Code :
Product Length (mm) :
6(mm)
DC Resistance (DCR) :
63mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Height :
3 mm
Current - Saturation :
4.5A
Product Depth (mm) :
5.4(mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Length :
6 mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Qualification :
Width :
5.4 mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
+ 125 C
Case Size :
Application :
COMMERCIAL
Current Rating (Amps) :
4.25A
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Fixed Inductors
Product Width :
5.4 mm
Tolerance (+ or -) :
20%
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
4.25A
Datasheets
PA4340.562NLT
Pulse Electronics PA4340.562NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD