PA4340.122NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA4340.122NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 6.5A 16 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
Test Frequency :
0.1(MHz)
Current Rating (Amps) :
6.5A
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Material - Core :
Termination :
Standard
Failure Rate :
Not Required
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
11A
Pulse
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
6 mm
Case Size :
Qualification :
AEC-Q200
DC Current :
6500(mA)
Height :
3 mm
Saturation Current :
11 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Depth (mm) :
5.4(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Length (mm) :
6(mm)
Frequency - Self Resonant :
Technology :
Wirewound
Rad Hardened :
No
Product :
Power Inductors
Current - Saturation :
11A
Features :
Tolerance (+ or -) :
20%
Type :
Molded
Product Type :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
ECCN Code :
EAR99
Core Type :
Molded
Military Standard :
Not Required
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Inductance :
1.2μH
Diameter :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Q @ Freq :
Application :
COMMERCIAL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Size / Dimension :
0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Active
DC Resistance :
0.016(ohm)
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
DC Resistance (DCR) :
16mOhm Max
Shielding :
Shielded
Width :
5.4 mm
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PA4340.XXXNLT
Mounting Type :
Surface Mount
Product Height (mm) :
3(mm)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
PA4340.122NLT
Pulse Electronics PA4340.122NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD