PA4337.334NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA4337.334NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330UH 570MA 1.651 OHM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±20%
Rad Hardened :
No
Height :
4.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Nonstandard
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Product Height (mm) :
4.5(mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Not Required
Shielding :
Shielded
Type :
DC Resistance :
1.651(ohm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current - Saturation (Isat) :
570mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Self Resonant Frequency :
Schedule B :
Size / Dimension :
0.236Lx0.236W 6.00mmx6.00mm
Current Rating :
570mA
Test Frequency :
0.1(MHz)
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Product Depth (mm) :
6.3(mm)
DC Resistance (DCR) :
1.651Ohm Max
Product Length (mm) :
6.3(mm)
Series :
PA4337.XXXNLT
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Number of Terminals :
2
Technology :
DRUM CORE
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
Power Inductors
Features :
Inductance :
330μH
Application :
COMMERCIAL
Case Size :
Military Standard :
Not Required
Material - Core :
Iron
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Width :
6.3 mm
Current Rating (Amps) :
570mA
Current - Saturation :
570mA
Core Type :
Drum
DC Current :
RoHS :
Details
Tolerance (+ or -) :
20%
Product Status :
Active
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.177 (4.50mm)
Saturation Current :
570 mA
Pulse
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Length :
6.3 mm
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
PA4337.334NLT
Pulse Electronics PA4337.334NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD