PA4304.683NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA4304.683NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68UH 1.5A 120 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
Mount :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Type :
Wirewound
Package / Case :
Nonstandard
Width :
12.4968mm
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Material - Core :
Ferrite
Product :
Power Inductors
Brand :
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Series :
PA4304.XXXNLT
Mounting Type :
Surface Mount
Core Material :
Ferrite
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Test Frequency :
1kHz
Product Type :
Fixed Inductors
Current Rating :
1.5A
Features :
Shielding :
Shielded
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Q @ Freq :
Pulse
Mounting Style :
PCB Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Current - Saturation :
Height - Seated (Max) :
0.236 (6.00mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating (Amps) :
1.5A
Composition :
Wirewound
Length :
12.4968mm
Ratings :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Inductance :
68μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
PA4304.683NLT
Pulse Electronics PA4304.683NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD