PA3790.221HLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA3790.221HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220NH 55A 0.29MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Height :
8 mm
Inductance Tolerance :
15
Current - Saturation :
63A
Frequency - Self Resonant :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
63A
Product Status :
Active
Max DC Current :
55A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Length :
12.5 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
0.29mOhm
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Series :
PA3790.XXXHL
Mounting Type :
Surface Mount
Saturation Current :
63 A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Width :
8 mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Test Frequency :
100kHz
Brand :
Product :
Power Inductors
ECCN Code :
EAR99
Pulse
Tolerance :
±15%
Type :
Q @ Freq :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
HTS Code :
Size / Dimension :
0.492Lx0.315W 12.50mmx8.00mm
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Material - Core :
Composition :
Wirewound
Current Rating :
55A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
Current Rating (Amps) :
55 A
Length :
12.5 mm
Application :
Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
220nH
Features :
Datasheets
PA3790.221HLT
Pulse Electronics PA3790.221HLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD