PA3779.141HLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA3779.141HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 140NH 56A 0.29MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.449Lx0.276W 11.40mmx7.00mm
Product :
Power Inductors
Max DC Current :
56A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating (Amps) :
56 A
Radiation Hardening :
No
Product Type :
Fixed Inductors
Features :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Tolerance :
±15%
Inductance :
140nH
Current - Saturation :
86A
Package / Case :
Nonstandard
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Composition :
Wirewound
RoHS :
Details
Current - Saturation (Isat) :
86A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
0.29mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
56A
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Mount :
Surface Mount
Brand :
Material - Core :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Pulse
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Series :
PA3779.XXXHL
Q @ Freq :
Datasheets
PA3779.141HLT
Pulse Electronics PA3779.141HLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD