PA2891.441HLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA2891.441HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 440NH 72A 0.22MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
0.22mOhm
Application :
RF
Inductance :
440nH
ECCN Code :
EAR99
Width :
12.95 mm
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.539Lx0.510W 13.70mmx12.95mm
Height :
8.08 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
72A
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Features :
Product Status :
Active
Mount :
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Material - Core :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Pulse
Ratings :
Current Rating (Amps) :
72 A
Length :
13.7 mm
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PA2981.XXXHL
Current - Saturation (Isat) :
38A
Saturation Current :
38 A
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Test Frequency :
100kHz
Current - Saturation :
38A
Datasheets
PA2891.441HLT
Pulse Electronics PA2891.441HLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD