PA2512FKF070R075E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA2512FKF070R075E
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.075 100PPM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Width :
3.18 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension :
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Application :
Current Sense
Package :
Digi-Reel?
RoHS :
Details
Power Rating :
1 W
Power (Watts) :
1W
Height :
0.63 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Current Sense Chip Resistors Surface Mount
Type :
Low TCR Current Sense Resistor
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Technology :
Metal Element
Maximum Operating Temperature :
+ 170 C
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package :
Termination :
2 Terminal
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Qualification :
AEC-Q200
Resistance :
75 mOhms
Composition :
Metal Element
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.88mm)
Product Type :
Current Sense Resistors
Length :
6.35 mm
Failure Rate :
Series :
PA_E
Datasheets
PA2512FKF070R075E
YAGEO PA2512FKF070R075E
PA_E Series, Metal Element, 75 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 170°C