PA18CAD10NASA
Mfr.Part #
PA18CAD10NASA
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Axial
Description
SENSOR REFLECTIVE 1M NPN NO/NC
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Connection Method :
CABLE
Body Material :
ABS
Max Supply Voltage (DC) :
30V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Bulk
Turn On Delay Time :
1 ms
Output Current :
100mA
Adjustment Type :
Adjustable, Potentiometer
Ratings :
IP66, IP67
Package / Case :
Axial
Ingress Protection :
IP67, IP69K
Cable Length :
78.74 2m
Published :
2012
Sensing Distance :
39.37 (1m)
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Light Source :
Red (625nm)
Approval Agency :
CE, UL
Mount :
Brackets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensing Method :
Reflective, Diffuse
Number of Pins :
4
Min Supply Voltage (DC) :
10V
Voltage - Supply :
10V~30V
Output Configuration :
NPN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
PA18CAD10NASA
Carlo Gavazzi PA18CAD10NASA
10V~30V Adjustable, Potentiometer Reflective, Diffuse Axial 4-Pin Bulk -25°C~60°C
PA18CAD10NASA Overview
It is recommended that the photoelectric sensor is set at -25°C~60°C to ensure reliable performance. Electronic components should be connected to a circuit or system by 10V~30V voltage. This photoelectric sensor can only function properly if the 4 pins are connected. At the output, the photoelectric sensor should have a current of 100mA. Photoelectric sensors can be damaged by voltages up to 30V in DC circuits. There is no limit to the voltage at which this photoelectric sensor can work, including zero. A photoelectric sensor is included in the Axial package for convenience. This product comes in a Bulk package.
PA18CAD10NASA Features
Sensing Distance: 39.37 (1m)
4 pins
Operating Temperature: -25°C~60°C
Available in Axial package
Maximal Supply Voltage (DC): 30V
Minimal Supply Voltage (DC): 10V
Turn On Delay Time: 1 ms
PA18CAD10NASA Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc.
PA18CAD10NASA Photoelectric Sensors applications.
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
  • Automatic doors
  • Zone scanners
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL