PA1211.101NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA1211.101NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120NH 31A 0.55MOHM SMD
Stock
791
In Stock :
791
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 6 PERCENT TOLERANCE
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Height - Seated (Max) :
0.195 (4.96mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
31A
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
31 A
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
31A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Ratings :
Inductance Tolerance :
20
Height :
4.96mm
Inductance :
120nH
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency - Self Resonant :
Height Seated (Max) :
0.195 4.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Product Category :
Power Inductors - SMD
JESD-609 Code :
e3
Application :
RF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Package / Case :
Nonstandard
Current - Saturation (Isat) :
52A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
PA1211NL
Q @ Freq :
HTS Code :
Mounting Style :
PCB Mount
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
0.55mOhm
Termination :
SMD/SMT
Length :
10.2 mm
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
No
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Width :
7 mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pulse
Product Length :
10.2
Material - Core :
Depth :
7mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Product Width :
7
Saturation Current :
52 A
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Current - Saturation :
52A
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Size / Dimension :
0.402Lx0.276W 10.20mmx7.00mm
Datasheets
PA1211.101NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD