PA0512.151NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PA0512.151NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150NH 24A 0.32MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Length :
7 mm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Product :
Power Inductors
RMS Current (Irms) :
31 A
Product Length (mm) :
7(mm)
Depth :
7mm
DC Current :
24000(mA)
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
130 °C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance :
0.32(ohm)
Radiation Hardening :
No
Product Category :
Power Inductors - SMD
Supplier Device Package :
Saturation Current :
30 A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.195 4.96mm
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Impedance :
Not Required(ohm)
Product Depth (mm) :
Diameter :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Height (mm) :
4.96(mm)
Max DC Current :
24A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency - Self Resonant :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Current - Saturation :
30A
Inductance :
150nH
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height :
4.96mm
Current Rating (Amps) :
24 A
Core Type :
Molded
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Width :
7 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Application :
Power
Size / Dimension :
0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
Self Resonant Frequency :
Shielding :
No
Brand :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Q @ Freq :
Military Standard :
Not Required
Failure Rate :
Not Required
Series :
PA0512NL
Technology :
Wirewound
Tolerance (+ or -) :
20%
DC Resistance (DCR) :
0.32mOhm
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Current Rating :
24A
Inductance Tolerance :
Product Width :
7 mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
Nonstandard
Pulse
Termination Style :
SMD/SMT
Rad Hardened :
ECCN Code :
EAR99
Features :
Current - Saturation (Isat) :
30A
Type :
Power Bead
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Number of Terminations :
2
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
4.953 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
Fixed Inductors
HTS Code :
Test Frequency :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 6 PERCENT TOLERANCE
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Datasheets
PA0512.151NLT
Pulse Electronics PA0512.151NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD