P81-R120-CR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P81-R120-CR
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
PMI LED 0.500" 120V TAB RED
Manufacturer :
Product Category :
Shape :
Cylindrical
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Packing Method :
Bulk
Lens Type :
WATER CLEAR
Luminous Intensity :
780.0 mcd
Terminal Pitch :
8.9mm
Size :
12.6mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Functions :
1
Mounting Feature :
Panel Mount
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Wavelength :
634 nm
Forward Current-Max :
0.004A
Configuration :
Single
Viewing Angle :
30 deg
Color :
Red
Number of Terminations :
2
Datasheets
P81-R120-CR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING