P6SMBJ480
Mfr.Part #
P6SMBJ480
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 408VWM 690.9VC DO214AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
432V
Power Rating :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Reverse Standoff Voltage :
408V
P6SMBJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
408V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Configuration :
Single
Voltage - Rated DC :
480V
Operating Supply Voltage :
408V
Clamping Voltage :
690.9V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Length :
5.59mm
Height :
2.44mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
900mA
Breakdown Voltage :
456V
ECCN Code :
EAR99
Number of Unidirectional Channels :
1
Width :
3.94mm
Max Surge Current :
900mA
Polarity :
Unidirectional
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
600W