P6SMBJ180A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6SMBJ180A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Series :
P6SMBJ
Operating Supply Voltage :
154V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power Rating :
600W
Peak Pulse Current :
2.5A
Type :
Zener
Number of Unidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
154V
Additional Feature :
LOW INDUCTANCE, UL RECOGNIZED
Power Line Protection :
No
Length :
5.59mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
246V
Voltage - Rated DC :
180V
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Published :
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
171V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
246V
Max Surge Current :
2.4A
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Height :
2.44mm
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
154V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Width :
3.94mm