P6SMB91AHE3/52
Mfr.Part #
P6SMB91AHE3/52
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AA
Product Category :
Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
C BEND
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Breakdown Voltage :
9.1V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.78V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
260
Pin Count :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
P6SMB
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
5W
Unidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
44.8A
Surface Mount :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb®
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
600W