P6SMB68AHE3/52
Mfr.Part #
P6SMB68AHE3/52
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AA
Factory Lead Time :
33 Weeks
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Series :
Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb®
Applications :
Automotive
Breakdown Voltage :
68V
Number of Elements :
1
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
P6SMB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-214AA, SMB
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.5A
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
5W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Clamping Voltage-Max :
92V