P6SMB16A-M3/52
Mfr.Part #
P6SMB16A-M3/52
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AA
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
26.7A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Breakdown Voltage :
16V
Clamping Voltage :
22.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13.6V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
15.2V
Series :
P6SMB, TransZorb®
Peak Pulse Power :
600W
Polarity :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
26.7A