P6SMB12A-M3/52
Mfr.Part #
P6SMB12A-M3/52
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
35.9A
Clamping Voltage :
16.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
10.2V
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
260
Unidirectional Channels :
1
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Peak Pulse Current :
35.9A
Series :
P6SMB, TransZorb®
Reverse Standoff Voltage :
10.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
600W
Breakdown Voltage :
12V