P6SMB10A-M3/5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6SMB10A-M3/5B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Breakdown Voltage :
10V
Peak Pulse Current :
41.4A
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Clamping Voltage :
14.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Standoff Voltage :
8.55V
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.4A