P6SMAJ18ADF-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6SMAJ18ADF-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC D-FLAT
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMAJ
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.5A