P6KE600C-G
Mfr.Part #
P6KE600C-G
Manufacturer
Comchip Technology
Description
TVS DIODE 487.2VWM 864VC DO15
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Power :
600W
Termination :
Axial
Number of Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
540V
1 (Unlimited)
Mount :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
600W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Breakdown Voltage :
600V
Polarity :
Bidirectional
Clamping Voltage :
864V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Peak Pulse Current :
690mA
Published :
Reverse Standoff Voltage :
487.2V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ