P6KE6.8CAHR0G
Mfr.Part #
P6KE6.8CAHR0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Power - Peak Pulse :
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Series :
Automotive, AEC-Q101, P6KE
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.8A